25 02 2011

KADER İLE İLGİLİ ANLAŞILAMAYAN HUSUSLAR-2

Kader konusu çok derin bir konu ve anlaşılması, anlatılması oldukça zor bir konu. Öncelikli olarak anlaşılamayan konu maalesef zaman konusu, rabbimiz bizim gibi zamanı yaşamaz o zamanın yaratıcısıdır, yani rabbimiz için herşey olup bitmiştir, bizim anlayacağımız şekilde.İkinci konu Allah herşeyi bilir, geleceğide bilir. Rabbimiz cehenneme gideceğimizi bilebile bizi neden yarattı sorusuna gelince, cehennem niye yaratıldı? insanlar ve cinler için yaratıldı rabbimiz insanı yaratıp sonra günah işlediğini görüp ben yanlış yapmışım madem öyle cehennemi yaratayım orda azap çeksinler demedi. Allah hata yapmaz. Rabbimiz tabiki seçim yapmayı bize bırakmıştır, bizim seçimlerimize göre yaratmaktadır. Biz Rabbimizin herşeyin yaratıcısı olduğunu unutmayalım yani irademizin isteklerimizinde yaratıcısıdır ve herşeyi bildiğini unutmayalım, Rabbimiz gelecekte olacak herşeyi bilir.

     Rabbimiz için zaman zaten olup bitmiştir yani kim cehennemlik kim cennetlik bellidir. Ruhların ilk yaratılmasıyla cennet cehennem hayatına geçmemiz arasında Allah için bir anlık bile fark yoktur, çünkü Allah için zaman farkı yoktur zamanı rabbimiz yaratır ve Allahu teala acaba ne olacak diye merak etmez ve kime ne yapacağını zamanla düşünerek, kararsız kalarak belirlemez bizim ne karar vereceğimizi bilmeyerek kararlarımıza göre ileri bir zamanda duruma göre hüküm vermez.

     Herşeyin bir kaderi vardır  rabbimiz "Biz herşeyi bir kaderle yarattık" buyurmaktadır. İnsanında bir kaderi vardır çok küçük gibi görünen bir kararımız bütün hayatımızı etkileyebilmektedir bazen, her hamlemiz yeni sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Tabiki kurtuluşa ermek için çalışacağız, rabbimiz sonsuz merhamet sahibidir, bir annenin çocuğuna gösterdiği merhametten daha çok merhamet sahibidir tabiki bize irade vermiştir ve bizim irademize göre yaratmaktadır, burda anlatılmak istenen kader kavramı anlatılırken Allahın herşeyi bildiğinin unutulmamasıdır.

    Son olarak kadercilik anlayışı  müslümanları bugünkü duruma düşürmüştür, buda ilginç bir durumdur kadere aşırı derecede bağlanmak neden yerinde saymaya sebep olur? Kaderde böyle bir şey yoktur bizim irademize göre rabbimiz yaratmaktadır, biz çalışarak irademizi göstermezsek bu nasıl kadercilik olabilirki; bence bu tembelliğe bir bahanedir, kaderin yerinde saymayla veya gelişmekle bir alakası olmamalıdır, biz rabbimizin herşeyin yaratıcısı olduğunu ve herşeyi sonsuz ilmiye bildiğini unutmamalıyız. Rabbimiz herşeyi bilmektedir ve herşeyi yaratmaktadır tabiki ama bizi izlemektedir, her an bize bizden daha yakındır, bir sonraki kararımızı bir sonraki hareketimizi, irademizi nasıl kullanacağımızı  izlemektedir; herşeyi görmekte ve duymaktadır. Biz Allah için çalışmalıyız ve hatalarımıza günahlarımıza tevbe edip günahlarımızdan dolayı af dilemeliyiz rabbimiz sonsuz rahmet sahibidir. 

28
0
0
Yorum Yaz